image image image image
Orszak Trzech Króli 2020
Pielgrzymka Szlakiem Papieskim
Adoracja
Wielkanocny Bieg do Pustego Grobu

+ o. Jan Maria Sochocki

6 listopada 2015 r. zmarł o. Jan Maria Sochocki OFMCap budowniczy i kustosz Sanktuarium M.B. Fatimskiej i o. Pio w Terliczce. Ojciec Jan w ostatnim czasie przebywał w klasztorze w Nowej Soli, gdzie zmarł. Zmarł w wieku 66 lat, przeżywszy 41 lat w Zakonie i 35 w kapłaństwie.

„Wszystko mi dałeś, co dać mogłeś, Panie...” - ta myśl umieszczona na obrazku prymicyjnym śp. o. Jana Marii Sochockiego - kapucyna, wielkiego przyjaciela „Niedzieli”, dokładnie wyraża jego postawę pokory, dziękczynienia i zawierzenie Bogu. Takim go znaliśmy.

Dla tych, którzy spotykali go po raz pierwszy widoczna była przede wszystkim jego franciszkańska radość, wyrażana śpiewem, uśmiechem, gościnnością, życzliwością dla wszystkich, których spotykał na swojej drodze. Ale był też człowiekiem głęboko rozmodlonym - po przyjeździe do redakcji pierwsze kroki kierował do kaplicy, potem szedł na Jasną Górę, w każdej wolnej chwili sięgał po brewiarz.

Odszedł 6 listopada 2015 r., w pierwszy piątek miesiąca, kiedy spieszył z Najświętszym Sakramentem do chorych w parafii w Nowej Soli, która była ostatnią jego placówką. Wcześniej posługiwał w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej i św. Ojca Pio w Terliczce k. Rzeszowa, gdzie przez wiele lat był kustoszem i budowniczym sanktuarium wzniesionego przez wiernych, jako wotum dziękczynne za ocalenia Jana Pawła II w zamachu 13 maja 1981 r. O. Jan nie tylko ubogacał wystrój sanktuarium, ale gorliwie rozwijał nabożeństwo fatimskie - modlitwę, pokutę, Różaniec i przebłaganie Panu Bogu za wyrządzone grzechy - które przyniosło wiele owoców i nadal się rozwija.

 

 

Był też niestrudzonym organizatorem pielgrzymek na Jasną Górę, do Rzymu, San Giovanni Rotondo, do Lwowa i innych miejsc.

O. Jan był człowiekiem niezwykle skromnym i niewiele mówił o sobie, ale z okruchów wypowiedzi wiedzieliśmy, że święcenia diakonatu i kapłaństwa przyjął z rąk sługi Bożego bp. Jana Pietraszki w Krakowie. Fascynowała go historia franciszkanów i wybitnych kapłanów tego zakonu, którzy byli dla niego wzorem nie tylko jako zakonnicy, ale i żarliwi patrioci. To, że odszedł w drodze do chorych jest wymownym symbolem, gdyż zawsze był otwarty na ludzi potrzebujących, wzruszały go opowieści o cudzych problemach, w których, na miarę możliwości, starał się pomóc. Wzorem Ojca Pio, wiele godzin spędzał w konfesjonale i wiele się modlił za swoich penitentów, bo jak mówił: - Modlitwa jest kluczem do otwarcia ludzkich serc. Ale potrzebne są też pokora i dobroć serca, żeby wysłuchać proszącego człowieka, bo każdy jest spragniony Boga, prawdy i miłości.

We wspomnieniach o o. Janie nie może zabraknąć wątku jego głębokiego, osobistego związku z „Niedzielą”. Znał wszystkich w redakcji i każdego obdarzał serdecznym słowem, jego odwiedziny wnosiły w życie redakcji wiele radości. Jak ojciec powracający do domu, zawsze obdarowywał nas różnymi smakołykami, a potem telefonował i pytał, czy smakowało. Także wrześniowe pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę o. Jan ubogacał śpiewem i muzyką i różnymi niespodziankami. Był gorliwym propagatorem naszego tygodnia, doceniał bowiem, znaczenie ewangelizacji przez media.

Był wielkim patriotą. Po ostatnich wyborach parlamentarnych do jednego z naszych redaktorów przesłał SMS-a następującej treści: „ Bóg istnieje i czuwa nad Polską! Niech będą Mu za to dzięki! Teraz musimy modlić się, aby nowy rząd z nasza pomocą i zrozumieniem dał radę coś zmienić”. Do innej osoby napisał: „Będzie to ciężka praca, ale mamy całe niebo orędowników i na ziemi różańcowych pomocników. Dzięki Matce Bożej za Jej królowanie. Szczęść Boże!”.

1 listopada br. rano napisał w SMS-ie: „Gratuluję wspaniałego numeru . Będę cytował na cmentarzu. Życzę nagrody zbawionych w niebie. Rodziców polecam w wypominkach. (o.j.)

Notka biograficzna:

Br. Jan Maria Sochocki przyszedł na świat 20 października 1949 roku w małym miasteczku Sierpc w województwie mazowieckim. W 1966 roku wstąpił do Zakonu Bonifratrów, gdzie pracował jako pielęgniarz – opiekun. W 1973 roku, rozeznając swoje powołanie, poprosił o przyjęcie do Zakonu Kapucynów Prowincji Krakowskiej. W tym samym roku rozpoczął nowicjat zakonny w Sędziszowie Małopolskim. 8 września 1974 roku złożył na ręce magistra nowicjatu, br. Cyryla Mozdyniewicza, pierwszą profesję. Następnie odbywał studia filozoficzno – teologicze w Krakowie oraz formację przygotowującą go do przyjęcia sakramentu święceń. Dnia 25 marca 1979 roku złożył na ręce ówczesnego Ministra Prowincjalnego, br. Gracjana Majki, profesję wieczystą, a 1 czerwca 1980 roku przyjął z rąk biskupa Jana Pietraszko święcenia kapłańskie.
Miejscem pierwszej posługi duszpasterskiej br. Jana Marii był Wołczyn. Pełnił tam funkcje katechety dzieci i młodzieży, opiekuna zespołu wokalno-instrumentalnego, Młodzieży Franciszkańskiej, Ruchu Światło Życie, ministrantów i grupy pielgrzymkowej. W 1981 roku podjął studia licencjackie z zakresu teologii pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W kolejnych latach posługiwał w Stalowej Woli (gdzie piastował urząd gwardiana i proboszcza parafii, a także dyrektora junioratu, czyli wychowawcy młodych braci zakonnych), Pile, Częstochowie i Sędziszowie Małopolskim. W tym czasie był uznanym rekolekcjonistą i misjonarzem ludowym. W latach 1996–2011 był przełożonym i proboszczem parafii oraz kustoszem Sanktuarium O. Pio w Terliczce, rekolekcjonistą, współredaktorem katolickiego tygodnika „Niedziela Południowa”, opiekunem Rycerstwa Niepokalanej, Grupy Modlitwy O. Pio, Oazy i ministrantów, spowiednikiem Sióstr Opatrzności Bożej w Łące, budowniczym domu zakonnego w Terliczce. W 2007 roku otrzymał od bpa Antoniego P. Dydycza MEDAL ZASŁUGI DIECEZJI DROHICZYŃSKIEJ w dowód uznania za promocję Diecezji. W 2008 roku otrzymał od Redaktora Naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” MEDAL MATER VERBI - jako wyraz uznania za zaangażowanie w ewangelizację przez media oraz piękną i rzetelną pracę dla „Niedzieli Rzeszowskiej” w roku Jubileuszu 10 lat jej istnienia.
1 lipca 2011 roku został skierowany do Nowej Soli, gdzie z wielkim oddaniem podjął pracę duszpasterską. W tym samym roku otrzymał MEDAL REDAKTORA NACZELNEGO TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”, jako wyraz uznania i wdzięczności za wieloletnią przyjaźń i życzliwość dla „Niedzieli” oraz za franciszkańskiego ducha prostoty i pokory, jakim zdobywał świat.
Brat Jan Maria Sochocki odszedł nagle do Pana 6 listopada 2015 roku w trakcie pełnienia posługi kapłańskiej wśród chorych.Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

 

Warto zobaczyć

--------------------------------------------------
---------------------------------------------------
--------------------------------------------------
--------------------------------------------------
Diecezjalna Skrzynka Intencji

Licznik odwiedzin

Dzisiaj4
Wczoraj496
W tygodniu748
W miesiącu9758
Łącznie wizyt (od 17 marca 2012)867814

Currently are 14 guests online